pyramida

Tři jointy jsou horší než 20 cigaretVykouřit tři čisté jointy konopí, tedy hašiše nebo marihuany, je stejně škodlivé pro plíce, jako vykouřit 20 cigaret. Marihuana je dnes dokonce škodlivější než byla v 60. letech. Stojí to ve zprávě, kterou v listopadu 2002 zveřejnili britští vědci.(britská nadace pro výzkum plic the British Lung Foundation - BLF)
joint Dehet, který obsahují konopné cigarety, je o 50 % víc karcinogenní než u cigaret. Dehet právě u kouření cigaret způsobuje rakovinu. "Tři jointy denně způsobují stejná poškození jako vykouřit 20 cigaret," říká se ve zprávě. Rovněž se zde tvrdí, že od 60. let nemoci způsobené kouřením konopí výrazně vzrůstají, protože dnešní marihuana obsahuje více chemických látek.
Se závěry zprávy ale polemizují zastánci legalizace marihuany. Mluvčí Aliance pro legalizaci konopí, Alun Buffry např. říká: "Prohlásit, že dnes je cannabis silnější než dřív mi přijde stejné jako říct, že pomerančový džus je dnes také silnější. Už v 60. letech jsem kouřil silnější věci, než jsou dostupné dnes, a pokud jsou silnější, lidé jich kouří míň."
Předseda BFL - Mark Britton - zase naopak poznamenává: "Tyto statistiky budou pro mnohé lidi překvapením, zvláště pro ty, kteří se rozhodli kouřit konopí jako náhradu za cigarety v domnění, že je bezpečnější. Nyní aspoň vědí, jaká rizika hrozí." "Neříkáme kuřte, nebo nekuřte," řekla pro BBC Helena Shovelton, vedoucí exekutivy. "Říkáme jen, že pokud budete kouřit, měli byste nejprve vědět o možných rizicích s tím spojených. Neudělejme stejnou chybu jako s tabákem, jehož škodlivost byla podobným způsobem neustále popírána."
BFL na základě výsledků naléhá na britskou vládu, aby rozjela kampaň pro veřejnost, kde by vysvětlila na základě vědeckých podkladů rizika užívání drog.

[Tiscali/Reuters - 12. 11. 2002]


ZPĚT